Tomas Lenart

tomas lenart

LEKTORIUS

Pirmas, pagrindinis ir didžiausias mano tikslas yra amžina jaunystė. Ne tik dvasios, bet ir fizinė - tai gera sveikata, puiki savijauta, didelės fizinės galimybės, jaunatviška išvaizda. Gal kai kam toks tikslas pasirodys išplaukęs, arba sunkiai įsivaizduojamas. Sukonkretinsiu. Noriu gyventi neribotai ilgai. Manau, technikos ir medicinos pažanga ateityje leis įgyvendinti šią seną daugelio žmonių svajonę. Galbūt utopija? Pakalbėkim apie realius tikslus...

Noriu būdamas 100 metų amžiaus jaustis kaip dvidešimtmetis: sveikas, gražus, energingas, lankstus. Noriu 100 metų amžiaus bėgti maratonus, stovėti ant rankų, daryti salto, įkopti į Olimpo kalną Marse (aukščiausias žinomas kalnas saulės sitemoje, 25 km. aukščio). Noriu sutikti 2100 metus, noriu matyti ateities technologijų pažangą ir noriu bendrauti su savo proproanūkiais. Yra daugybė žemiškų ir nežemiškų tikslų, kuriuos noriu įgyvendinti. Visiems jiems reikia tik vieno mažmožio - laiko... Kitaip sakant, ilgesnės gyvenimo trukmės.


Priešistorė

Buvau vienas iš tų vaikų, kurių ligos istorija poliklinikoje panašėjo ne į normalų dokumentą, o veikiau į storo romano rankraštį. Nors pagal tuometinės medicinos reikalavimus gimiau sveikas, paaugęs supratau, kad vaikystėje persirgtų ligų, į suaugusiojo gyvenimą atsineštų negalavimų ir paveldėjimo derinys ateityje man nieko gero nežada. Visuomet, per taip įprastas paviršutiniškas medicinos apžiūras, būdavau pripažįstamas esąs iš esmės sveikas. Tačiau supratau, kad iš tiesų turėčiau jaustis žymiai geriau. Deja, dažniausiai mėgindamas paklausti gydytojų, kaip turėčiau elgtis, atsimušdavau į sieną. Atsakymai: akiniai, antibiotikai, vaistai, manęs visiškai netenkino.

Kelionės pradžia

Mano kelionė prasidėjo 2005 metais. Tuomet buvau 23 metų amžiaus, o kelionę link sveikatos pradėjau todėl, kad pamačiau, jog tradicinis kelias niekur neveda.

Situacija buvo tokia: svėriau 75 kilogramus, su 1,67 m. ūgiu, mano KMI buvo apie 27, riebalai sudarė daugiau nei 20 % mano svorio. Nors stengiausi maitintis sveikiau ir visada mėgau sportuoti, pasigirti gera savijauta tikrai negalėjau, taip pat, nepaisant visų pastangų riboti maisto kiekį, svoris, dėl man tada dar nesuprantamų priežasčių, nenumaldomai didėjo. Nors nebuvau stipriai nutukęs, tačiau jausdavau nuolatinį diskomfortą dėl išvaizdos, vis stengdavausi įtraukti pilvą, nors iš šalies šios pastangos turbūt atrodydavo juokingai.

Žvelgiant kitų akimis gal ir neblogai laikiausi. Tačiau ramybės neduodavo nuolatiniai galvos skausmai, persišaldymai, refliukas, dažni virškinimo sutrikimai ir vidurių užkietėjimai. Išskirtinis malonumas buvo alergija šienui, dulkėms, žiedams, pelėsiams ir daliai maisto produktų, nuolat lydėdavo sloga. Negana to, nuo pat vaikystės labai sausėjo rankų oda, ypač rudenį, žiemą ir pavasarį, ji šerpetojosi, luposi ir giliai trūkinėjo. Nepaminėjau dar sąnarių traškėjimo ir skausmo, kurį jausdavau nubėgęs kelis kilometrus arba keldamas svarsčius. Na, ir nuolatiniai palydovai - nuovargis, mieguistumas, nervingumas.

Surašius viską į vieną sąrašą atrodo baisiai, tačiau iš tiesų dažnas turi tokius negalavimus. Jie, žinoma, ne mirtini, tačiau gyvenimo džiaugsmo tikrai neprideda.

Visa tai esant 23 metų amžiaus ir oficialiai sveikam! Supatatau, kad 100 metų taip neištempsiu…

Pokyčiai

Nutariau, kad tokia savijauta ir sveikata, kokią turėjau, manęs netenkina. Norėjau jaustis žymiai energingiau, sveikiau, atsikratyti ligų ir negalavimų, kurie persekiojo dar nuo vaikystės. Pradėjau ieškoti būdų, kaip greičiau ir efektyviau pasiekti tikslą - puikią sveikatą. Skaičiau knygas, naršiau internete, bendravau su gydytojais, eksperimentavau. Likimas taip susiklostė, kad galėjau bendrauti su puikia gydytoja, kuri man ypač padėjo gerinti sveikatą, suteikė daug žinių ir, neabejoju, savo rūpesčiu prailgino mano būsimą gyvenimą bent keliais dešimtmečiais, už ką esu jai nepaprastai dėkingas.

Rinkdamas informaciją apie žmogaus organizmą, teisingą mitybą, sportą, supratau, kiek daug mūsų visuomenėje yra klaidingų iliuzijų ir kaip nemokame rūpintis savo kūnu. Iš dalies čia kaltos reklamos, kurios mus skatina kimšti į pilvą dalykus, kurių vieta šiukšlyne. Iš dalies - farmacijos kompanijos, kurios tikina, kad viena ar kelios tabletės gali išspręsti visas mūsų problemas. Tačiau didžiausi kaltininkai esam mes patys, mūsų tinginystė, o labiausiai neatsakingumas. Gal daugeliui ir nepatiks ši mintis, tačiau tikra tiesa, kad ligas užsitarnaujame mes patys. Bet čia yra ir gera pusė, sveikatą taip pat galime susikurti patys.

Nuo tada, po truputį pradėjau keisti savo įpročius. Ėmiau sveikiau ir taisyklingiau maitintis: atsisakiau netikusių ir nereikalingų maisto produktų, ėmiau juos derinti, aprūpinau organizmą reikiamomis maisto medžiagomis. Pradėjau taisyklingai sportuoti.

Tačiau svarbiausi pokyčiai kurie lėmė sėkmę, įvyko mano mąstysenoje. Išmokau sau į pagalbą pasitelkti mintis ir pasąmonę. Tai iš ties galingi pagalbininkai.

Tai ką aprašiau keliais žodžiais iš tiesų truko ne vienerius metus, turėjau daug išmokti, išbandyti, kartais suklysti. Deja, kelio pradžioje neturėjau vadovo, kuris galėtų palaikyti, patarti ir atsakyti į iškylančius klausimus. Tačiau nueitas kelias atnešė nepaprastų rezultatų. Nuostabiausia tai, kad visai nebūtina savęs kankinti, laikytis dietų ir alinti organizmą, tereikia žinoti, kaip su juo sutarti.

Dabartis

Šiuo metu, sveriu 58 kilogramus, netekau beveik 17 kilogramų. Mano KMI dabar idealus ir yra 21, kūno riebalų sumažėjo nuo 20 iki 5 %. Cholesterolis krito nuo 6 iki 2 - 3 mmol/l. Pamiršau kas yra persišaldymai, galvos skausmai, virškinimo sutrikimai ar refliuksas. Susitvarkė rankų oda, nebėra slogos, susilpnėjo alergija. Labai pagerėjo sąnarių būklė, jei ankščiau juos imdavo skaudėti nubėgus kelis kilometrus, dabar bėgioju daugiau nei po 20.

Turiu kur kas daugiau energijos, kiekvieną dieną džiaugiuosi puikia savijauta ir fizinėmis galimybėmis. Ėmiau dalyvauti varžybose, kasmet bėgu į “Europos” dangoraižį ir gerinu savo rezultatus. Planuoju dalyvauti Vilniaus maratono bėgime. Noriu prisijungti ir prie kitų sporto renginių tik dėl to, kad galėčiau išbandyti savo naujas fizines galimybes. Ankščiau net nesvajojau, kad galėsiu nubėgti 20 kilometrų be sustojimo, dabar noriu įveikti 40 ir daugiau. Kasdien džiaugiuosi pažvelgęs į save veidrodyje. Puiki savijauta, kai norisi šokti, dirbti, išbandyti save, verta kur kas daugiau, nei apvali suma banko sąskaitoje. Galbūt dėl to jos parduoti niekas ir negali, ją galime tik susikurti, o su pagalba tai padaryti kur kas lengviau.

Nedidelių pastangų ir reikiamų žinių dėka mes galime pasiekti kur kas daugiau nei drįstame įsivaizduoti. Svarbus tik mūsų apsisprendimas, noras ir realūs veiksmai ta kryptimi.

Žvelgiant į mano tikslus, tai yra tik pati kelio pradžia, tačiau visos kelionės prasideda nuo mažo žingsnelio.

Kuo daugiau sužinau ir suprantu, kaip veikia mūsų organizmas, tuo labiau negaliu atsistebėti, koks tobulas ir nepaprastas tai yra mechanizmas. Nepaisant mūsų kone visiško neišmanymo apie kūno poreikius ir dažnai tiesiog vandališkos elgsenos organizmo atžvilgiu, jis sugeba mums tarnauti kone amžių. Sunku įsivaizduoti, ką galėtume nuveikti, jei iš tiesų rūpintumėmės savo kūnu taip, kaip pridera.

Įgytos žinios:
• Stonebridge College, UK (Advanced Coaching, 2008)
“Išplėstinė koučingo programa“
• Alternative Medicine College of Canada (Natural Health Consultant, 2007)
• “Sveikatingumo konsultantas”

Išsilavinimas: Vilniaus Universitetas (Komunikacijos ir informacijos specialistas, 2004)

Veikla: sveikatingumo konsultacijos, mokymai ir paskaitos

Pranešėjo mokymai