Šeima, darbas, aš (pats), išorinis pasaulis
Pilnavertį žmogaus gyvenimą sudaro keturios sritys: šeima, darbas, aš (pats) bei išorinis pasaulis. Pastebima tendencija, kad žmonės daugiau dėmesio skiria tik vienai ar dviems sritims, o kitas apleidžia. Tada, anksčiau ar vėliau, susiduria su gyvenimo balanso problemomis: „nieko nespėju“, „neturiu laiko“, „jaučiuosi vienišas“, „esu nelaimingas“, „reikia poilsio“, „nerandu antros pusės“ „nerandu laiko susitikti su draugais“ ir pan. Jei iki šiol nerandate laiko, pirmiausia pripažinkite - tai yra Jūsų bėdos, bet ne kitų. Tada, tam, kad išvengtumėte gyvenimo balanso problemų, pagalvokite, kokia veikla „suvalgo“ daugiausiai Jūsų laiko. Galiausiai, pamąstykite, ko savo veikloje galėtumėte nedaryti. Gal nereikia taip dažnai tikrinti savo Facebook paskyros? Gal per dažnai dirbate viršvalandžius, nes neturite plano, pagal kurį užduotis padarytumėte greičiau ir geriau? Užsiimate veikla, kurios galėtumėte nedaryti? Ar tiesiog per ilgai žiūrite televizorių? Stabtelkėte ir pasakysite sau: „Gana“. Nustebsite, kokie laimingi tapsite. Turėsite daugiau laiko ir šeimai, ir draugams, ir sau. Tada pajusite laimę, kurią teikia gyvenimo balansas. Psichologas M. Daugelavičius savo seminare „Gyvenimo balansas“ teigia: „Jei mes surandame laiko visiems gyvenimo etapams - mes vystomės, jei ne – mes atrofuojamės lyg raumenys, kurie buvo kelis mėnesius gipse“. Vadinasi, jei nerandate laiko draugams – tampate mažiau socialūs, jei negilinate savo žinių – netobulėjate, nekeliaujate – neplečiate akiračio ir pan. Tam, kad surastumėte laiko visiems gyvenimo etapams, turite suprasti, kokie Jūs esate.
Gyvenimo geografija
Yra daug skirtingų žmonių tipų. Tam, kad sužinotumėte, koks tipas esate Jūs, galima atlikti įvairius asmenybės testus. Šį kartą parinkome kiek neįprastą, bet lengvai suvokiamą asmenybės nustatymo būdą – geografiją. Kiekvieno asmens gyvenimą ir jo etapus galima sulyginti su rytais, pietumis, vakarais ir šiaure:
- Rytai – atspindi tokį asmenybės tipą, kuris turi daug idėjų, viską pradeda su entuziazmu, tačiau nieko nebaigia iki galo.
- Pietūs – tokie žmonės gyvena „čia ir dabar“, visada turi daug veiklos, bet jos tiek daug, kad visur nesuspėja. Taip atsiranda chaosas galvoje.
- Vakarai – žmonės valingi ir pastovūs. Pradėtus darbus visada užbaigia, tačiau vengia naujovių.
- Šiaurė – amžini mąstytojai, kuriems būtų galima pritaikyti šuns sindromą: akys protingos, bet nieko padaryti negali.
Subalansuoto žmogaus gyvenime turi atsispindėti visos keturios minėtos gyvenimo geografijos dalys. Jei sau priskirti galite tik vieną ar dvi dalis, vadinasi Jūsų gyvenime trūksta balanso. Galbūt nepasiekiate trokštamo rezultato, nes trūksta valios užbaigti darbus? Ilgai svarstote, ką nuveikus, tačiau trūksta ryžto imtis veiksmų? Supratę, kokie esate ir ko Jums trūksta, galėsite lengviau „susibalansuoti“ ir turėti tokį gyvenimą, kokio trokštate.
Gyvenimo siekiamybė - harmonija
Kiekvienas žmogus turėtų siekti harmonijos. Norint pajusti gyvenimo kokybę, reikia subalansuoti visas keturias gyvenimo sritis tam, kad paroje esančios 24 val. būtų išnaudojamos efektyviau ir Jūs jaustumėtės laimingesni. Ar gi ne šaunu būtų ryte rasti laiko sportui, meditacijai ar knygos skaitymui; dieną dirbti 8 val. per kurias spėtumėte pasiekti išsikeltus tikslus; vakare rasti laiko šeimai, draugams, aktyviam laisvalaikiui?
Tikiu, kad visi norime harmoningo gyvenimo. Tad, jeigu Jūs pasiryžote imtis realių veiksmų tam, kad pasiektumėte gyvenimo balansą, spauskite ČIA.
Eglė Žygelytė