Kaip išlikti sveikam ir energingam artėjant žiemai?

Nors žmogaus organizmas gali virškinti visus produktus, tačiau jis negali virškinti visų produktų vienu metu. „Geriausia baltymų nemaišyti su angliavandeniais ir svarbiausia, nepilti ant jų vandens. Nors pastaruoju metu žmonės valgo daugiau baltymų produktų nei reikėtų, vis tik mums dažnai trūksta amino rūgščių. Taip yra dėl neteisingo maisto vartojimo ir derinimo“ – teigia lektorius.

Kaip ruošti maistą?

Yra daug maisto ruošimo būdų, tačiau patys sveikiausi – termiškai neapdoroti produktai. Jie lengvai įsisavinami, išsaugomi visi žmogaus organizmui būtini mineralai, vitaminai ir fermentai. Renkantis žalią maistą reikia nepamiršti, kad tokius produktus būtina gerai nuplauti ir sukramtyti.

Vis tik ne visus maisto produktus esame įpratę valgyti žalius. Todėl jei jau renkamės termiškai apdorotą maistą, geriausia būtų jį troškinti garuose arba virti. Nors toks maistas ir netenka dalies naudingų medžiagų, tačiau sunaikinamos visos bakterijos, pagerėja kai kurių produktų įsisavinimas. Troškinimui geriausiai tinka daržovės, mėsos produktus patartina virti.

Ar keptas maistas kenksmingas?

Pasak Tomo Lenart, keptas maistas mums yra įprastas ir daugelio labai mėgstamas. Kepti galima keptuvėje, orkaitėje ar atviroje ugnyje. Vis tik taip gaminant dažnai susidaro kenksmingos medžiagos, trikdančios smegenų veiklą ir netgi galinčios sukelti vėžinius susirgimus. Jeigu jau pasirenkama maistą kepti, labai svarbu jo nesudeginti, o paskrudusias vietas geriausia nupjauti.

Prekybos centruose pirktoje mėsoje dažnai yra nitratinių druskų, žymimų raidėmis E249–E252. Būtina įsidėmėti, kad tokios mėsos jokiu būdu negalima kepti. Mitybos specialistas rekomenduoja iš valgiaraščio išbraukti keptą duoną, bulvių traškučius, skrudintas bulves. Dažnu keptų produktų pakaitalu gali tapti džiovinti produktai.

Pusryčiai – geros dienos pradžia

Tomas Lenart išskiria keturis paros laikus ir teigia, kad mitybos laikas yra labai svarbus. Ryte žmogaus organizmas ruošiasi dienai. Geriausias maistas pusryčiams yra angliavandeniai, kurių dėka organizmas gauna energijos. Kita vertus, ryte organizmas dar nėra pasiruošęs virškinti sunkų maistą. Todėl per pusryčius idealu valgyti vaisius, daržoves, košes ir kitą lengvai virškinamą maistą.

Pasak lektoriaus, jeigu ryte gausit pakankamai angliavandenių, būsite energingi visą dieną. Vis tik jeigu laikotės dietų ar neturite laiko pavalgyti, vyksta visiškai kitas procesas. Organizmas gauna signalą, kad maisto nėra, tuomet įsijungia ekonominis rėžimas, kad išsaugotų pakankamai resursų. Todėl nepavalgius iš ryto, dienos metu organizmas naudoja mažiau energijos. Šaltuoju sezonu mums būna šalčiau, esame šiek tiek silpnesni, mažiau darbingi.

Pusryčiai ypač svarbūs besilaikantiems dietų. Jeigu siekdami išvengti didelio svorio žmonės ryte nevalgo, jie daro sau meškos paslaugą. Paprastai tokiu atveju žmonės gerokai daugiau suvalgo pietų ar vakarienės metu, jiems ima kauptis riebalai.

Dieną – dirbti, naktį – ilsėtis

Maksimalų darbingumą žmogus pasiekia popiet, tuo metu yra didžiausias ir virškinimo sistemos pajėgumas. Pietums geriausia valgyti baltymus, kurie šiuo paros metu yra gerai suvirškinami ir ilgam užtikrina sotumą.

Vakarop medžiagų apykaita pradeda lėtėti, ima vykti medžiagų kaupimo procesai, tad vakarienei nerekomenduojama persivalgyti. Puikiausiai tiks lengvas maistas, vaisiai ir daržovės. Rekomenduojama gerti daugiau vandens.

Naktį žmogaus organizme vyksta regeneracijos procesai, tad valgyti negalima. Prisiminkime didžiąsias metų šventes, kai iš vakaro yra valgoma daug ir sunkaus maisto. Paprastai ryte žmogus jaučiasi sunkiai, nes per naktį virškinęs visą šį maistą organizmas neatliko to, ką turėjo atlikti.

 

Parengta pagal Egu.lt seminarą „Sveikas maisto ruošimas. Mitybos laikas. Maisto derinimas“.