1. Pradėkite rūpintis savo sveikata dabar, negaiškite
Jūsų protas laiko save 10–15 metų jaunesniu nei yra iš tiesų, tačiau sveikata išseks greičiau, nei manote. Jūs to net nespėsite pastebėti! Nėra taip, kad jūsų kūnas vieną gražią dieną tiesiog ims ir išseks. Jis kasdien daugelį metų po truputį nepastebimai silpsta. Per artimiausius 10 metų reikia sulėtinti šį procesą.
2. Nebendraukite su žmonėmis, kurie blogai jus veikia
Išmokite sakyti „ne“ žmonėms, veiksmams ir įsipareigojimams, kurie neturi vertės jūsų gyvenimui. Negaiškite laiko su žmonėmis, kurie nesielgia su jumis gerai. Nebūkite su jais dėl finansinės naudos. Neprisiriškite prie jų dėl emocinių priežasčių. Nešvaistykite su jais savo laiko dėl savo vaikų ar savo paties gerovės.
Paprastai žmonės nugali savo principus, nes jiems yra sunku užgauti svetimus jausmus arba jie papuola į spąstus, mėgindami pakeisti kitą žmogų, patikti jam arba priversti jį geriau elgtis su savimi. Tai niekuomet neveikia. Dvidešimtmečiui, pasaulis atrodo atviras, pilnas galimybių, o patirties trūkumas verčia laikytis kitų žmonių, net jeigu jie to ir nenusipelno. Tačiau trisdešimtmečiai jau žino, kad geri santykiai sukuriami sunkiai, kad pasaulyje visuomet pakaks žmonių, su kuriais verta draugauti, todėl nėra nei vienos priežasties eikvoti savo laiką žmonėms, kurie nepalaikys mūsų gyvenimo kelyje.
2. Elkitės gerai su tais, kurie jums brangūs
Tragedijos nutinka kiekvieno žmogaus, jo šeimos, draugų gyvenimuose. Būkite žmogumi, kuriuo tokiu metu galima pasikliauti. Laikas nuo trisdešimties iki keturiasdešimties – dešimtmetis, kai jums ir jūsų artimiesiems vis dažniau nutinka nelaimės apie kurias nė nesusimąstėte. Tėvai miršta, sutuoktiniai miršta arba tampa neištikimi, gimsta vaikai, draugai skiriasi... Šis sąrašas neturi pabaigos. Tikriausiai, jūs neįsivaizduojate, kaip stipriai galima padėti žmogui tokiu metu, tiesiog pabūkite su juo, neteisdami išklausykite.
3. Negalite turėti visko pasaulyje – susikoncentruokite į tai, kas jums tikrai gerai sekasi. Gyvenime viską lemia kompromisai. Jūs aukojate kažką vienа, kad gautumėte kitą ir negalite turėti visko vienu metu.
Dauguma žmonių pasirenka siekti karjeros tam tikroje srityje būdami vos dvidešimties. Tačiau tai, kaip ir daugelis kitų dalykų žmogaus gyvenime, dažnai būna klaidingas sprendimas. Prireikia daugelio metų, kad atrastumėte tai, kas tikrai gerai sekasi ir teikia malonumą. Geriau susitelkti į savo pagrindinius privalumus ir metai po metų tobulinti juos, kol pasieksite maksimumą, negu pasiekti tik pusėtinus rezultatus keliose srityse.
4. Nebijokite rizikuoti, jūs vis dar galite pasikeisti
Nors trisdešimties dauguma mano, kad turi laikytis pasirinkto kelio, niekuomet nevėlu pradėti viską iš naujo. Kai mums trisdešimt, visuomenė iš mūsų reikalauja „apsispręsti“ – dėl karjeros, šeimyninės ar finansinės padėties ir dar daugelio dalykų. Vis tik dauguma atsakiusių į Markо Mansonо klausimą tvirtina, kad negalima leisti „suaugusio žmogaus“ kompleksams trukdyti mums rizikuoti ir pradėti viską iš pradžių.
5. Jūs privalote augti ir tobulėti
Jūs turite du nepakeičiamus dalykus – tai jūsų kūnas ir protas. Dauguma, sulaukę dvidešimties, nustoja tobulėti ir dirbti su savimi. Dauguma trisdešimtmečių per daug užsiėmę, kad suktų galvą dėl savo tobulėjimo. Tačiau jeigu jūs esate vienas iš nedaugelio, kurie ir toliau mokosi, plėtoja savo mąstymą, ir rūpinasi savo proto ir kūno sveikata, tuomet keturiasdešimties jūs būsite šviesmečiais pralenkę savo bendraamžius“ – Stenas, 48 m.
Daugelis blogo skaitytojų pažymėjo, kad sprendimas vėl pradėti mokytis būnant trisdešimties – vienas iš naudingiausių jų padarytų žingsnių. Kažkas užsiregistravo į kursus ir seminarus. Kažkas pirmą kartą įkūrė savo verslą ar persikėlė gyventi į kitą šalį. Kai kurie pradėjo lankytis pas psichologą ar praktikuoti meditaciją. Jūsų pagrindiniu tikslu turi būti pastangos tapti geresniu žmogumi, partneriu, tėvu, draugu, kolega ir t. t. – kitaip tariant, augti kaip asmenybei.
6. Niekas nesupranta, ką jis daro. Pripraskite prie to
Jeigu dar nenumirėt – protiškai, emocionaliai ar socialiai – jūs negalite suplanuoti savo gyvenimo penkmečiu į priekį. Jis klostysis ne taip, kaip tikitės. Tad nustokite manyti, kad galite planuoti į priekį, nustokite kankintis dėl to, kas vyksta dabar, nes vis tiek viskas pasikeis, ir nugalėkite norą kontroliuoti savo gyvenimo kryptį.
7. Investuokite į savo šeimą – ji to verta
Praleiskite daugiau laiko su artimaisiais. Kai jūs tampate vyresni, jūsų santykiai keičiasi ir kryptis, kuria jie judės, priklausys tik nuo jūsų. Jūsų tėvai visuomet matys jus vaiku, kol jūs neparodysite jiems savęs kaip savarankiško suaugusio žmogaus. Visi sensta. Visi miršta. Išnaudokite jums skirtą laiką, kad sukurtumėte tinkamus santykius ir mėgautumėtės šeimyniniu gyvenimu.
8. Būkite geri sau, gerbkite save
Būkite šiek tiek egoistas ir kasdien darykite kažką gero sau, dar kažką geresnio – kartą per mėnesį, ir kažką ypatingo – kartą metuose. Nėra nieko, kas rūpinasi ir galvoja apie jus taip stipriai kaip jūs patys. Gyvenimas sunkus, tad mokykitės mylėti save dabar, nes paskui tai padaryti bus sunkiau.
Ir pabaigai – svarbūs žodžiai:
„Kai man sukako keturiasdešimt, tėvas pasakė, kad man patiks būti keturiasdešimtmečiu, nes dvidešimties tu galvoji, kad viską žinai, trisdešimties supranti, kad tai netiesa, o keturiasdešimties pagaliau gali tiesiog atsipalaiduoti ir priimti dalykus tokius, kokie jie yra. Būdamas penkiasdešimt aštuonerių noriu pasakyti, kad jis buvo teisus“ – Martinas, 58 m.